W co inwestować w 2017 roku? Twoja pierwsza inwestycja.

Witaj! Jeśli trafiłeś na ten wpis, bardzo możliwe, że zastanawiasz się nad postawieniem pierwszych kroków w świecie inwestycji finansowych. Prawdopodobnie posiadasz mniejszy lub większy kapitał, który chciałbyś pomnożyć poprzez trafne wybory inwestycyjne. Wedle szacunków Polacy łącznie posiadają ponad 1,23 bln złotych oszczędności, jednak znaczna część tych pieniędzy nie pracuje na siebie, z każdym rokiem tracąc swoją wartość.

Inwestowanie – czym ono jest?

Inwestycja to, najprościej rzecz ujmując, wyrzeczenie się obecnych korzyści (np. części zgromadzonych oszczędności) na rzecz większych korzyści w przyszłości. Innymi słowy, jak w słynnym teście Mischela z dziećmi i cukierkami – możesz mieć jednego cukierka teraz, albo dwa… ale w przyszłości. Inwestowanie wymaga więc myślenia długofalowego, ale także podejmowania ryzyka. W przeciwieństwie do gwarantowanych dwóch cukierków, korzyści z inwestycji mogą być różne. Inwestycje stuprocentowo pewne zazwyczaj przynoszą niewielki zysk, natomiast te ryzykowne – dużo większy.

Czemu warto inwestować pieniądze?

Nade wszystko gotówka traci swoją wartość. Inflacja, czyli powolna utrata wartości pieniądza, jest zjawiskiem równie pewnym, co śmierć i podatki. Co prawda obecnie od dwóch lat tkwimy w deflacji, jednak nie wydaje się, aby wytrzymała się ona długo – ostatnio deflację w Polsce (na poziomie -0,1%) zanotowano w 1971 roku. Nie warto więc liczyć na cud w postaci zwiększenia siły nabywczej złotówki. Innymi słowy, nie robiąc z pieniędzmi nic – tracisz je.

Inwestować… ale w co?

Inwestowanie to nie gra w Lotto – zyski zależą nie od ślepego i kapryśnego losu, a od Twoich umiejętności oceny potencjalnego wzrostu lub spadku cen na rynku. Według MarketWatch typowym błędem młodych inwestorów jest inwestowanie w to, co wybiło się (a więc zwiększyło swoją wartość) dużo wcześniej, co wydaje im się znane i pewne. Pieniądze jednak częściej czekają w miejscach nieoczywistych. Na przykład, w 2017 roku może opłacać się inwestowanie w pszenicę, która ostatnio straciła na wartości, ale według opinii ekspertów w bieżącym roku będzie drożeć.

Inwestowanie w pszenicę
Pszenica to nieoczywista inwestycja, która może się zwrócić.

 

Inną, mało znaną w Polsce formą inwestycji są opcje binarne, będące szansą na bardzo szybki zysk dla tych, których pociąga gra na giełdzie. W opcjach binarnych obstawiamy (czyli spekulujemy), czy wartość danych aktywów (waluty, złota itp.) wzrośnie, czy spadnie w danym okresie. Poprawna spekulacja skutkuje szybkim powiększeniem inwestycji. To bardzo dobry wybór dla osób, które chciałyby się oswoić z realiami zmian na rynku – obstawiania jedynie jednej z dwóch opcji (cena w dół, bądź cena w górę) wymaga odpowiedniej wiedzy lub wyczucia, jednak w przeciwieństwie do długofalowych i zależnych od wielu czynników inwestycji, małe jest prawdopodobieństwo utraty całego kapitału przez niemożliwe do przewidzenia wydarzenie. Inwestycja w pszenicę może się nie zwrócić z powodu klęski żywiołowej – rynek walutowy jest dość stabilny.

Pamiętaj! Najważniejsza w inwestowaniu jest Twoja własna wiedza. Musisz ją wykorzystać do wybrania dobrego przedmiotu inwestycji, a w niektórych przypadkach, także dobrego brokera. Jeśli chcesz inwestować w opcje lub forex, spróbuj swoich sił na koncie demo, oferowanym przez wielu brokerów, zanim zainwestujesz prawdziwą gotówkę. Szukaj też wiarygodnych źródeł odnośnie przewidywań zmian na rynku – opinii ekspertów, przewidywań, doszukuj się przyczyny wzrostu lub spadku wartości danego aktywa. I najważniejsze – ucz się na błędach innych, zanim popełnisz swoje. A może kiedyś Twoje inwestycje przyniosą milionowe zyski.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s